with 2 komentarze

Do Wigilii Bożego Narodzenia zostało już tylko kilka dni. To ostatni dzwonek, aby kupić prezenty gwiazdkowe! Sklepy internetowe ułatwiają nam wybór, dzieląc przyszłych obdarowywanych na kategorie: ona, on, teść, teściowa, itp. Każda kategoria ma wiele filtrów, które pomagają w wyborze. Nie spotkałam się z kategorią DLA OGRODNIKA, więc jeśli chcesz zrobić prezent komuś z tej grupy, to podrzucę tobie kilka pomysłów.

Co ucieszy ogrodnika? To zależy od wielu czynników, a głównie od samego ogrodnika. Każdy jest inny i aby trafić z prezentem w dziesiątkę lub jej okolice, trzeba przynajmniej trochę znać obdarowywanego i jego hobby. Moje pomysły to prezenty, które podarowałabym osobie zakochanej w ogrodzie i roślinach. To prezenty bezpieczne zarówno dla amatora, jak i zawodowca. Jeśli chcesz podarować komuś kosiarkę czy worek nawozu, to proszę bardzo! Są osoby, które będą zadowolone. Zanim jednak to zrobisz – „zbadaj teren”,  żeby nie było wtopy!

 

1. Stylowe i oryginalne ceramiczne tabliczki ogrodowe

Znaczniki roślin w luksusowym wydaniu – piękna, stylowa ceramika z łacińską i polską nazwą rośliny. Takie tabliczki mogą być ozdobą ogrodu warzywnego czy rabaty bylinowej. Poniższe tabliczki są wykonane w Manufakturze Nakomiady. Swoją drogą polecam to miejsce, jeśli będziesz kiedyś na Mazurach. Robią tam cudowne piece, a przy okazji możesz też zwiedzić manufakturę, pałac, ogród i park.

 

2. Domki, hotele dla pszczół i innych pożytecznych owadów

Tych prezentów nie trzeba zachwalać. Ostatnio są bardzo popularne, więc bez trudu je zdobędziecie. Można też wykonać je samodzielnie, co bez wątpienia podniesie wartość prezentu. To ogrodowe must have. Każdy ogrodnik będzie zadowolony.

domek dla owadów

3. Nasiona warzyw, bylin, kwiatów jednorocznych

Najlepiej wcześniej zrobić rozeznanie w czym nasz ogrodnik się lubuje. Atrakcyjnym prezentem będą zestawy nasion pogrupowane tematycznie np. nasiona roślin z kwiatami atrakcyjnymi dla motyli, nasiona roślin miododajnych, nasiona na suche i słoneczne stanowiska lub nasiona najnowszych odmian dla kolekcjonerów.

 

Nasiona

 

4.  Prace artystyczne o tematyce botanicznej

Dla miłośników zarówno sztuki, jak i roślin, wspaniałym prezentem będą ryciny, rysunki, akwarele i inne prace, których motywem przewodnim są rośliny lub ogrody.  Kilka dni temu miałam okazję obejrzeć miedzioryty artysty plastyka Adama Półtoraka. W jego dorobku znajduje się wiele prac, które tworzą swoisty zielnik. Prace wykonane są z wielką precyzją i dbałością o szczegóły botaniczne. Zachwycają wiernym oddaniem struktury liści, kwiatów i innych części roślin. Osobiście bardzo chciałabym dostać taki prezent i stworzyć na ścianie małe miedziorytowe Herbarium.

Dziki bez Adam Półtorak

Adam Półtorak

Karczoch Adam Półtorak

Fotografie pochodzą ze strony www.adampoltorak.com (za zgodą autora)

5. Biżuteria ogrodowa i dekoracje

 Tutaj masz ogromny wybór, prawdziwe szaleństwo wzornictwa i designu. Wystarczy znać styl ogrodnika lub podpatrzeć jakiego materiału do dekoracji używa w ogrodzie. Ceramika, wiklina, glina, drewno, stal, ozdobne kule, latarenki, doniczki, dzwonki, świecidełka. Jest tego masa! Trzeba tylko dopasować je do stylu, który już istnieje w ogrodzie lub wnętrzu. Ostatnio bardzo modne są ozdoby ze stali pokryte dekoracyjną rdzą. Taką cudną biżuterię ogrodową możesz kupić np. w sklepie Biżuteria ogrodowa Rdzą malowane.
fot. Przemysław Gronowski
 

6. Kubek  ceramiczny z pokrywką

Co ma wspólnego kubek z ogrodnikiem? Wiele! Pod warunkiem, że nie jest to jakiś tam zwykły kubek, ale kubek z motywem kwiatowym, wchodzącym w skład kolekcji Royal Botanic Gardens. Na zdjęciu kubek z clematisem z KEW. Wiem, że teraz nie ma już zbyt wiele czasu, żeby odwiedzić KEW i wrócić z kubkiem przed Gwiazdką, ale pocieszę cię! Można go znaleźć na naszym najpopularniejszym serwisie aukcyjnym. Taki kubek bardzo przydaje się przy pracy w ogrodzie, zwłaszcza gdy na dworze jest chłodno.
kubek KEW

7.  Ciuszki, szpilki, galanteria

Pomysł na prezent dla ogrodniczki, czyli to, co kobiety lubią najbardziej! Ogrodniczki też lubią wyglądać elegancko i modnie. Chociaż swoich powyciąganych swetrów i przetartych spodni żadna z nas tak łatwo nie zamieni na nowe,  to lubimy mieć w ogrodniczej szafie coś ekstra, na specjalne okazje, od święta lub do sesji fotograficznej „przy pracy”. Czy nie szkoda takich pięknych ciuszków do grzebania w ziemi? Nie! Czujmy się kobieco nawet ubabrane obornikiem!

Odzież ogrodnicza

Odzież ogrodnicza

 rękawice ogrodnicze

8. Drobne narzędzia ogrodnicze, ale tylko mały kaliber!

Żadne kosiarki, weltykulatory czy rozrzutniki nawozu. Zgrabne nożyce do robienia sadzonek lub sekator specjalnie wykonany pod małe kobiece rączki, najlepiej w kolorze różowym i udekorowany kwiatowym motywem, ucieszą każdą ogrodniczkę. Nie muszę chyba dodawać, że sprzęt powinien być porządny? Miałam kiedyś grabie za 8zł, które się wyprostowały po godzinie. Nic tak nie irytuje jak prezent, który po pierwszym użyciu jest do wyrzucenia.
nożyce ogrodnicze

9. Cebule hippeastrum

Nie polecam prezentów roślinnych w tym okresie. Jeśli miałabym sprezentować ogrodnikowi na Gwiazdkę coś, co może od razu posadzić i hodować w doniczce, to byłaby to cebula hippeastrum (zwartnicy). O tej porze roku możesz już kupić cebule, które są przygotowane do kwitnienia. Żeby nie zdenerwować ogrodnika, daj mu w prezencie cebulę twardą, bez uszkodzeń, śladów gnicia oraz czerwonej plamistości. Idealną odmianą będzie zwartnica 'Christmas Gift’ o białych kwiatach.
cebula hippeastrum

cebula hippeastrum

 

10. Książki ogrodnicze

W księgarniach mamy wiele pozycji o tematyce roślinnej i ogrodniczej, jednak tylko kilka z nich podarowałabym ogrodnikowi.  Nie polecam prezentów książkowych w stylu  „stwórz ogród w weekend” albo wszystko i nic o ogrodzie. Propozycje na prezenty książkowe i poradniki ogrodnicze znajdziesz w osobnym, bardziej obszernym wpisie:

10 książek pod choinkę dla miłośników roślin i ogrodników

 
Książki ogrodnicze

 

11. Bilet na Chelsea Flower Show albo wycieczkę do ogrodu

Ostatni prezent jest dla wymagających ogrodników z zacięciem podróżniczym i miłośników turystyki ogrodowej. Najlepszy, choć nie ukrywam, że  kosztowny i luksusowy podarunek, to wycieczka do wymarzonego ogrodu botanicznego lub bilety na dużą wystawę ogrodniczą np. Chelsea Flower Show.

Czego Państwu i sobie życzę!

 

2 Odpowiedzi

 1. Bozka PIOTROWSKA
  | Odpowiedz

  Ja również, dlatego o takich prezentach napisałam 😉 Zwłaszcza tym ostatnim nie pogardziłabym 😉 Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny!

 2. Marta City Gardener
  | Odpowiedz

  Bardzo fajne pomysły. ucieszyłabym się z każdego 🙂
  Pozdrawiam

Zostaw Komentarz