with Jeden komentarz

Fotografowanie ogrodów to idealne hobby dla ogrodników i miłośników roślin. To pasja, w której można połączyć miłości: do ogrodów, roślin i fotografii. Zwykle są to zdjęcia amatorskie, co nie znaczy, że należy na nie patrzeć z zadartym nosem, bo bywają znakomite. Faktem jest jednak to, że profesjonalne sesje fotograficzne ogrodów są wciąż niszą, nie są zbyt popularne i wykonuje je garstka fotografów.

Zauważ, że mamy zatrzęsienie fotografów ślubnych, specjalistów od portretów, fotografii dziecięcej, ciążowej czy produktowej. Nawet fotografia kulinarna rozwinęła się niezwykle szybko, wraz z wyrastającymi jak grzyby po deszczu – stronami kulinarnymi. Już nie chcemy oglądać na blogach zwykłych zdjęć gulaszu pstrykniętych komórką, wyglądającego jak zwrócona papka. Teraz taki gulasz podaje się na fotografii estetycznie, w odpowiedniej oprawie i oświetleniu oraz w klimatycznej aranżacji. Na jego widok ma nam lecieć ślinka! I bardzo dobrze, bo wzrasta poczucie estetyki w autorach zdjęć i odbiorcach. Jesteśmy coraz bardziej wymagający.

Arboretum w Rogowie

sad w Wojsławicach

Fotografia = wiedza + staranność + artyzm + szczęścia łut

Codziennie widzę w mediach społecznościowych dziesiątki zdjęć ogrodów i kwiatów. Jednak tylko mały procent ich autorów przywiązuje wagę do estetyki, poprawności wykonania i do historii, jakie mają opowiadać. Bo ogród to przecież zawsze jakaś historia!  To życie, a nie tylko atlas roślin. Oczywiście mocno tu uogólniam. Na szczęście są też zdjęcia wyjątkowe, piękne, wręcz doskonałe, od których nie można oderwać wzroku. Jest ich jednak zdecydowanie za mało.

Dlatego postanowiłam, że przybliżę Ci temat fotografii ogrodów i zmotywuję do robienia lepszych zdjęć. Przede wszystkim chcę Cię namówić, abyś zerwał z pstrykaniem zdjęć na automacie. W trybie Auto aparat robi zdjęcie za Ciebie, a przecież to Ty chcesz robić zdjęcia i ja też bardzo chcę, żebyś je robił świadomie. Zaczniemy od podstaw – nauczę Cię na co zwrócić uwagę, jak prawidłowo naświetlać zdjęcia i jak je kadrować. Konkrety oparte na przykładach. Powinieneś zdać sobie jednak sprawę, że nie staniesz się mistrzem fotografii w weekend.

Od kilku lat fotografuję kwiaty i ogrody. Popełniłam chyba wszystkie możliwe błędy, zanim doszłam do dobrych zdjęć. Gdybym pokazała Tobie swoje pierwsze fotografie kwiatów, to tarzał byś się ze śmiechu w jesiennych liściach. Nadal się uczę i rozwijam, bo fotografia to przygoda na całe życie. Dzięki nauce na własnych błędach, wiem jak Ci pomóc i wytłumaczyć prostym językiem, co zrobić, żeby zdjęcia były lepsze.

 

Jeśli dasz się poprowadzić za rączkę, to będziesz robić lepsze zdjęcia! 

Dołącz do Grupy dla Początkujących –  „Fotografia kwiatów i Ogrodów”

 

 

Fotografujesz kwiaty, rabatki, parki i ogrody. W większości są to zdjęcia pamiątkowe albo dokumentujące życie ogrodu, począwszy od pierwszych wiosennych pąków, aż do ostatnich jesiennych liści. Zdjęcia, które pokazujesz w grupach, na forach ogrodniczych jako ilustracje do omawianych wątków.

Czy stworzyłbyś z takich zdjęć album, który ma wartość artystyczną? Album, który można oglądać w zimowe wieczory przy kominku i tęsknić za ogrodem? Zdjęcia nie muszą być tylko robione po to, żeby zdiagnozować chorobę czy szkodnika albo zidentyfikować roślinę. Można się nimi po prostu zachwycać i czytać z nich opowieści. Nawiasem mówiąc, to czasem nawet identyfikacja jest trudna – nie ze względu na nieznajomość roślin, tylko całkowity brak ostrości bohatera zdjęcia.

Krokusy - fotografia kwiatów

Popularność fotografii ogrodniczej

To nie jest tak, że fotografia ogrodów jest jakąś nową dziedziną i właśnie ją sobie wymyśliłam. Niektóre z pierwszych zdjęć w historii fotografii to właśnie zdjęcia roślin. Przykładem są fotografie kwiatów i liści z ogrodu Williama Henry Fox Talbota –  pioniera czarno-białej fotografii i wynalazcy procesu negatywowego. Zaraz po nim warto wspomnieć  Annę Atkins – botanika i jedną z pierwszych kobiet fotografów. (jak ja nie trawię tych męskich określeń zawodów –  fotograf, botanik, ale sprzątaczka!).

Fotografia roślin i scenerii z motywami roślinnymi rozwinęła się ogromnie w epoce wiktoriańskiej. No cóż – ogrodnictwo to narodowa tradycja Brytyjczyków, sięgająca głównie epoki wiktoriańskiej. Nie można się więc dziwić, że fotografowanie ogrodów jest tam dużo bardziej popularne niż w naszym kraju.

Popularność ogrodnictwa w Anglii przekłada się na liczbę ogrodów. Angielskie ogrody i parki mają długą historię, zwykle przypałacową i w większości są obecnie dostępne dla odwiedzających. Zwyczaj odwiedzania ogrodów jest w Anglii głęboko zakorzeniony. Brytyjczycy nie mają oporów przez pokazywaniem swoich ogrodów. Często są to ogrody prywatne i można je podziwiać za opłatą, ale jednak można. Duży wpływ na promowanie fotografii ogrodów ma londyńska wystawa Chelsea Flower Show, a najbardziej znany międzynarodowy konkurs International Garden Photographer of the Year (IGPOTY) organizowany jest również w Anglii.

W Polsce fotografowanie ogrodów jest niestety nadal bardzo mało popularne. I to o dziwo w kraju, gdzie każdy jest ogrodnikiem! Trochę z przekąsem to napisałam, ale sami wiecie, jakie mamy o sobie mniemanie.

Dlaczego tak się dzieje? Nie mamy tak głębokich tradycji ogrodniczych jak np. Brytyjczycy. Mimo, że podobno jesteśmy gościnni, to nie wpuszczamy zbyt chętnie obcych ludzi na swoje posesje. Nie otwieramy przed nimi przydomowych ogrodów, wstydzimy się, boimy, zasłaniamy tujowymi żywopłotami i betonowymi płotami aż do nieba. Mamy po prostu inną mentalność.

Cały ogród czy tylko detale? 

Fotografia ogrodu jest miksem fotograficznych spojrzeń na świat. I to jest wspaniałe, że możesz być fotografem krajobrazu, portrecistą, reporterem, uwieczniać martwą naturę albo bawić się w makro, czyli zbliżenia. Możesz być malarzem i czarodziejem, reżyserem dynamicznej akcji, dociekliwym naukowcem badającym fakturę liści i płatków, ale możesz też ocierać się o lifestyle.

Jednocześnie połączenie tylu możliwości sprawia, że fotografowanie ogrodu wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Bo czasem ciężko się zdecydować jak na niego spojrzeć, a co dopiero szukać w tym swojego stylu. Im jesteś mniej zdecydowany, tym więcej problemów się pojawia. Również tych sprzętowych, bo nie wystarcza ci np. jeden obiektyw.

Kórnik jesienia

Kiedyś zdecydowanie bardziej lubiłam fotografować zbliżenia kwiatów, dziś wolę robić szersze kadry. Najbardziej lubię bawić się w ogrodowego paparazzi, czyli spoglądać na ogród „zza krzaka” 😉 Ty też znajdziesz swoją ulubioną ogniskową i kąt widzenia. Nie wiesz o czym mówię? Nie przejmuj się – wytłumaczę Ci to jak najszybciej się da.

Fotografia ogrodu daje dużo możliwości różnych ujęć. Dlatego ma wiele wspólnego zarówno z fotografią krajobrazową, portretem jak i fotografią zbliżeniową – makro. Możesz „łapać” szerokie krajobrazowe kadry, węższe fragmenty ogrodu, kompozycje roślinne, zbliżenie pojedynczego kwiatu albo patrzeć w oczy motylom.

Bez względu na to w jaki sposób chcesz pokazać ogród, musisz pamiętać, że wszystkie fotograficzne spojrzenia łączą te same zasady –  zasady fotografii. To jest punkt wyjścia do robienia dobrych zdjęć i niestety musisz je poznać. Bo serce już masz, a oko wyrobisz – w to wierzę 🙂

Fotografia ogrodów to nie tylko rośliny.

Na pewno wiesz, że ogród to nie tylko rośliny, ale to właśnie one są sednem sprawy. Mimo to, możesz pokazać ogród także w innych kontekstach.

Uwielbiam fotografować ławki w ogrodach. Wyobrażam sobie wtedy spokój i ciszę. Nawet jeśli są puste, to wywołują u mnie skojarzenie z jakąś intymną chwilą.  Ławki, leżaki, meble są częścią przestrzeni ogrodowej. One także opowiadają historię. Ścieżki, zwierzęta, ogrodnik przy pracy, zardzewiała łopata, popękane gliniane donice, wiklinowy płotek i kamienie porośnięte mchem. Patrz, to wszystko jest częścią ogrodu!

I światło! Ono jest najważniejsze.

Grupa „Fotografia kwiatów i Ogrodów” na Facebooku.

Założyłam na Facebooku grupę – Fotografia Kwiatów i Ogrodów. Pomysł chodził mi po głowie już od dłuższego czasu. W końcu stworzyłam miejsce dla POCZĄTKUJĄCYCH miłośników fotografii ogrodów. Bodźcem do zorganizowania tej grupy były zadawane mi często pytania o moje zdjęcia i o to, jak je wykonałam. Wiele z tych pytań zaczynało się od „jak, a nie mam możliwości odpowiadać każdemu z osobna.

W grupie będę uczyć podstaw fotografii ogrodów i kwiatów oraz podstaw fotografii w ogóle, bo tego nie da się rozdzielić. Jeśli interesuje Cię ten temat, chcesz nauczyć się jak robić dobre zdjęcia ogrodów  – dołącz do Grupy „Fotografia kwiatów i Ogrodów”. Posty, relacje live, wyzwania – to tylko kilka moich pomysłów, aby Cię nauczyć robić dobre zdjęcia ogrodów.

Zapraszam Cię serdecznie! Daj się zarazić fotografią ogrodów!

Jedna odpowiedz

  1. pawel
    | Odpowiedz

    interesuję się papraciami

Zostaw Komentarz