with 25 komentarzy

HippeastrumHippeastrum to moja ukochana roślina doniczkowa. Zwariowałam na jej punkcie kilka lat temu i dzisiaj mogę pochwalić się kolekcją ok. 50 cebul. Zdarza się, że z niektórymi trzeba się pożegnać, ponieważ chorują i nie da się ich uratować. Jednocześnie inne rozmnażają się i tym samym kolekcja się powiększa. Pokusiłam się nawet o stworzenie swojej autorskiej krzyżówki, na której kwitnienie czekam już trzeci rok.

Hippeastrum  to roślina cebulowa , która rządzi na naszych parapetach głównie w okresie zimowym i wczesnowiosennym.  Zdobi dom już od grudnia, gdy za oknem mamy deficyt zieleni i kwiatów. Cebula posadzona w październiku daje szansę na kwitnienie w okresie Bożego Narodzenia i może być ozdobą świątecznego domu.  Jej polska nazwa to zwartnica. Często błędnie nazywana jest amarylisem. W błąd wprowadzają nas sami sprzedawcy, używając nazwy amaryllis/amarylis, a nie właściwej – hippeastrum. Mimo, że obie rośliny należą do jednej rodziny amarylkowatych –  są to dwa różne rodzaje roślin. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina „pokojowa”, a jej ojczyzną są tropiki i subtropiki obu Ameryk.

Rozróżnia się gatunki zimozielone i gatunki, które przechodzą okres spoczynku. W naszych domach zwykle uprawiamy odmiany mieszańcowe, gdyż są bardziej popularne i dostępne.

Ze względu na  wielkość i budowę kwiatów  utworzona została klasyfikacja na 9 grup:

Poniżej przykłady z mojej kolekcji. Niestety dwóch grup (podwójne kolibry i trąbkowe) nie udało mi się sfotografować.

  • Grupa Galaxy – duże pojedyncze kwiaty, powyżej 16cm średnicy

Hippeastrum BenficaBenfica’ 

Hippeastrum 'Clown'’Clown’

 

  • Grupa Diamond  – średnie pojedyncze kwiaty o średnicy 12-16cm

Hippeastrum 'Charisma'’Charisma’

Hippeastrum 'Lemon Lime'’Lemon Lime’

 

  • Grupa Colibri  – małe pojedyncze kwiaty o średnicy mniejszej niż 12 cm

Hippeastrum Baby Star’Baby Star’

Hippeastrum 'Fairy taile'’Fairy Taile’

 

  • Grupa Double Galaxy – podwójne duże kwiaty o średnicy większej niż 16 cm

Hippeastrum 'Dancing Queen'’Dancing Queen’

Hippeastrum 'Sweet Nymph'’Sweet Nymph’

 

  • Grupa Double Diamond – kwiaty podwójne  o średnicy 12-16cm

Hippeastrum 'Alfresco'

’Alfresco’

  • Grupa Spider –  kwiaty przypominające kształtem pająka
Hippeastrum 'La paz'’La Paz’
Hippeastrum 'Rio Negro'’Rio Negro’

 

  • Grupa Butterfly –  kwiaty przypominające kształtem motyla

Hippeastrum 'Exotic star'’Exotic Star’

  • Grupa Double Colibri – małe podwójne kwiaty o średnicy mniejszej niż 12cm
  • Grupa Trumpet – kwiaty o kształcie trąbki np. ’Misty’, ’Amputo’

 

Najczęstszym problemem w uprawie hippeastrum  jest brak kwitnienia. Wiąże się to zwykle z niewłaściwą uprawą, a przede wszystkim brakiem okresu spoczynku lub zasuszaniem cebuli od razu po kwitnieniu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cebuli?

  Cebule pojawiają się w sprzedaży jesienią i zwykle są przygotowane do posadzenia, tzn. przeszły okres spoczynku.  Taką cebulę możemy po zakupie od razu posadzić i czekać cierpliwie na kwiaty, które pokażą się po kilku tygodniach.

Wybieraj zawsze twarde i zdrowe cebule, bez śladów gnicia, czerwonych plam, uszkodzeń mechanicznych i dziur w okolicach piętki. W razie niepewności oderwij lekko suche łuski, czasem pod nimi znajdują się ogniska chorób grzybowych. Cebula powinna mieć także kilka zdrowych korzeni, nie suchych i kruszących się nitek. Można kupić cebule w różnych rozmiarach, a minimalna zadowalająca nas wielkość to 24/26 cm w obwodzie. Z takiej cebuli prawdopodobnie wyrośnie jeden pęd kwiatowy. Zależy to oczywiście od odmiany. Odmiany o małych kwiatach mogą mieć adekwatnie mniejsze cebule.  Zasada jest taka, że im większa cebula, tym więcej wyda pędów kwiatowych.

Hippeastrum

Okres sadzenia: od października do maja

Przed posadzeniem cebulę należy myć  przez kilka minut w ciepłej wodzie, aby zapobiec rozwojowi nicieni. W czasie mycia zwykle odchodzą suche wierzchnie łuski cebuli i naszym oczom ukazuje się piękna jasnozielona cebula. Zakładając oczywiście, że jest zdrowa. Po myciu, przed posadzeniem cebulę warto zaprawić środkiem grzybobójczym i poczekać do wyschnięcia.

Podłoże – najlepsze jest próchniczne, przepuszczalne o pH 6–7.  Można użyć gotowych mieszanek tzw. uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych i dodać do niej np. kredy ogrodniczej i perlitu. Do podłoża można dodać też pokruszonych skorupek od  jajek.

Pojemnik  – cebule sadzimy w pojemnikach niewiele większych od ich obwodu. Pojemniki muszą mieć otwory odpływowe, a na ich dno wsypujemy warstwę drenażu np. keramzyt. Cebule sadzimy tak aby 1/3 cebuli wystawał ponad ziemię. Ja sadzę nawet do połowy. Sadząc staramy się nie uszkodzić korzeni.  Uciskamy mocno ziemię wokół cebuli, aby upewnić się, że jest stabilna. Jeśli mamy cebulę olbrzymich rozmiarów, to dobrze doniczkę z nią wstawić do cięższej osłonki.

Stanowisko – doniczkę ustawiamy w ciepłym i jasnym miejscu. Dobry jest wschodni lub zachodni parapet i temperatura 20-23C. Hippeastrum rośnie dość szybko, jeśli ma ciepło i dostęp do światła słonecznego.

Podlewanie – po posadzeniu podlewamy cebule bardzo skąpo, zwłaszcza jeśli nie ma dobrze wykształconych korzeni. Z chwilą ukazania się pędu kwiatowego podlewanie należy zwiększyć, ale z umiarem. Podlewać najlepiej na podstawkę, aby nie zalewać cebuli.

Hippeastrum

Hippeastrum

Rady:

  • jeśli nie możesz posadzić cebuli od razu po zakupie, to postaraj się trzymać ją w chłodnym (ok. 9C) i suchym miejscu
  • jeśli kupisz kilka cebul, to nie sadź ich w jednym czasie, lecz w odstępie ok. dwóch tygodni.  Wtedy nie zakwitną równocześnie i będą cieszyły nas dłużej kwiatami.

Okres kwitnienia: od grudnia do czerwca

  Przyszedł czas na najpiękniejszy okres w życiu cebuli i niestety w porównaniu do innych –  bardzo krótki. Kwitnienie może trwać tydzień lub dwa.  I teraz uświadamiamy sobie smutną prawdę… Tylko dwa tygodnie cieszenia się kwiatami i prawie cały rok dbania o cebulę! Uważam, że mimo wszystko dla takich widoków warto się poświęcić!  Na czas kwitnienia polecam przenieść zwartnicę w miejsce chłodniejsze i nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W takich warunkach kwiaty utrzymują się dłużej. W czasie kwitnienia zasilamy cebulę nawozem do roślin kwitnących i podlewamy w miarę potrzeby.

Hippeastrum 'Gervase'’Gervase’

Hippeastrum 'Sumatra'’Sumatra’

Hippeastrum 'Evergreen'’Evergreen’

Hippeastrum 'Lemon Lime'’Lemon Lime’

Hippeastrum 'Tosca'’Tosca’

Hippeastrum 'Terracota star'’Terracotta Star’

Hippeastrum 'Exposure'’Exposure’

Hippeastrum 'Tres chic'’Tres Chic’

Hippeastrum 'Monaco'’Monaco’

Hippeastrum 'Spotlight'’Spotlight’

Hippeastrum 'Papilio'H.papilio

Hippeastrum 'Ambiance'’Ambiance’

 

Okres dbania o cebulę i liście czyli tuczenie

  Jest to najmniej przyjemny dla oczu czas, bo hodujemy same liście i odżywiamy cebulę. Jeśli nie planujemy rozmnażania z nasion, to nie dopuszczamy do ich zawiązania. Po przekwitnięciu usuwamy same kwiaty!  Odrywamy je od łodygi kwiatowej, której na razie nie usuwamy. Przez jakiś czas będzie ona odżywiała cebulę.Usuwamy ją dopiero gdy uschnie.

Z cebuli zaczynają wyrastać pierwsze lub kolejne liście. Teraz do końca lata uprawiamy cebulę z liśćmi.  Od przekwitnięcia aż do zżółknięcia i uschnięcia liści dbamy o to, żeby cebula miała co jeść, pić i o odpowiednią ilość światła. W tym czasie raz w tygodniu stosujemy nawóz do roślin zielonych. Jeśli jest taka możliwość to wystawiamy doniczki do ogrodu lub na balkon, w zaciszne, słoneczne miejsce, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Idealnie byłoby postawić je pod zadaszeniem, żeby deszcze nie zalały nam cebul. Lepiej samemu kontrolować podlewanie i nawożenie. Cebule powiększają w tym czasie swój rozmiar, rosną liście i tworzą się zawiązki kwiatostanów na następny sezon. Tak tuczymy je do ok. końca sierpnia, potem przestajemy nawozić i zmniejszamy podlewanie. Kiedy liście zaczną żółknąć, przestajemy podlewać i czekamy aż uschną.

Okres spoczynku:

  Po uschnięciu liści cebula przechodzi w stan spoczynku. Trwa on ok. 2-3 miesiące w zależności od temperatury przechowywania. Niektórzy przechowują cebule w doniczkach z suchym podłożem, a dopiero po wybudzeniu przesadzają do świeżej ziemi. Ja wyciągam je z doniczek, oczyszczam z ziemi i suchych liści, sprawdzam ich stan i przechowuję w trocinach. Miejsce do przechowywania powinno być ciemne, suche i chłodne o temperaturze 8 – 15 stopni C. Jeśli przechowujemy w temperaturze wyższej to okres spoczynku ulega skróceniu. Gdy z boku cebuli pokaże się pąk kwiatowy, sadzimy cebule do świeżego podłoża i powtarzamy cykl uprawy.

Są to okresy tzw. książkowe. Zwykle cebule same pokazują nam, kiedy mamy je posadzić lub pozwolić im przejść w stan spoczynku. Zaczynają puszczać pędy kwiatowe albo zaczynają im żółknąć liście. Można też sterować kwitnieniem, skracając okres spoczynku i regulując temperaturę, ale to już wyższa szkoła jazdy.

Hippeastrum

Hippeastrum

 

Rozmnażanie

Cebule przybyszowe  – oddziela się od cebuli matecznej gdy mają wykształcone już własne korzonki. Małe cebule sadzi się do małych doniczek i uprawia bez okresu spoczynku ok. 3lat.

Sadzonki łuskowe  – w ten sposób rozmnaża się głównie w większej produkcji.

Nasiona nie dają powtórzeń cech odmianowych, ale mogą wydać ciekawe i nowe mieszańce. Można zapylać różne odmiany i tworzyć swoje krzyżówki, jednak na pierwsze kwitnienie trzeba czekać 3-4 lata. Nasiona wysiewa się bezpośrednio po zbiorze. Cebule powstałe z nasion uprawiamy przez ok. 3 lata bez okresu spoczynku.

Hippeastrum’Charisma’ zapylona ’Sweet Nymph’  – niedojrzałe torebki nasienne

Hippeastrum nasionaNasiona

Hippeastrumsiewki 

HippeastrumMłode cebule krzyżówki H.papilio i ’Evergreen’

 

Szkodniki i choroby

Pobzyga cebularz,  udnica cebulówka – tzw. muchy narcyzowe, których larwy niszczą wnętrze cebuli. Muchówki te są aktywne od wiosny do końca czerwca, dlatego do tego czasu nie wynosimy na dwór naszych roślin.

Wciorniastki – żerują najczęściej na liściach. Objawy to tzw.srebrzenie liści i czarne grudki odchodów.

Czerwona plamistość – choroba grzybowa, której objawami są czerwone plamy na łuskach cebuli, korzeniach i nasadzie liści. To najgroźniejsza i najtrudniejsza do zwalczenia choroba. Można zastosować środki grzybobójcze, ale nie ma gwarancji na pozbycie się grzyba. Szybko się rozprzestrzenia, powoduje powolny wzrost i zamieranie. Sprzyja jej zimna temperatura.

Gnicie korzeni i cebuli – przyczyną jest zbyt mokre podłoże, zalanie cebuli. Gnijące części można usunąć, zastosować środek grzybobójczy, zmienić podłoże. Gnijące miejsca po wyczyszczeniu można posypać cynamonem.

Mozaikowatość – wirus, którego objawami są przebarwienia i smugi na liściach i kwiatach. Cebulę należy wtedy zniszczyć.

 

Zakup hippeastrum w doniczce

W ofercie handlowej mamy cebule już posadzone w doniczce, często z pędami kwiatowymi lub kwitnące. Jeśli chcemy cieszyć się nimi dłużej to powinniśmy przesadzić je do dobrego podłoża. Zwykle producenci sadzą je we włóknie kokosowym i  umieszczają zbyt głęboko w podłożu.  Po wyciągnięciu cebuli okazuje się, że jest ona zalana i gnije. Jeśli pęd kwiatowy dopiero pokazuje się, to zaryzykowałabym przesadzeniem od razu, oczywiście z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jeśli kwitnie – to po przekwitnięciu. Chociaż w tym czasie nie powinno się przesadzać roślin, ja z robiłam to z powodzeniem, oczywiście nie bez ryzyka. Jeśli nie odważycie się jej przesadzić, to doniczkę trzeba postawić w ciepłym i suchym miejscu, wstrzymać się z podlewaniem i usunąć gnijące łuski, jeśli są ponad ziemią. Zakup kwitnącej zwartnicy jest o tyle komfortowy, że mamy pewność co do odmiany.

 

Hippeastrum

Hippeastrum

Zachęcam Was do uprawy tych przepięknych roślin. Jeszcze niedawno traktowane były jako „trącące myszką”, babcine i niemodne. Teraz znów przeżywają swój renesans. Mamy do wyboru ogromną ilość odmian. Największym dostawcą hippeastrum w Europie jest Holandia, gdzie można nabyć ciekawe i oryginalne odmiany. Wbrew pozorom nie jest to trudna roślina do uprawy. Kłopotliwe może być jedynie znalezienie odpowiedniego miejsca do przechowania cebul w okresie spoczynku. Nie każdy dysponuje chłodnym i suchym pomieszczeniem. Nasze babcie miały nieszczelne okna, co w zimie pomagało schłodzić cebule 😉 Warto eksperymentować!

Hippeastrum 'Nyora'

Hippeastrum "Giraffe'’Giraffe’

Hippeastrum 'Exotica'’Exotica’

Hippeastrum 'Christmas Gift'’Christmas Gift’

Hippeastrum 'Apple bloosom'’Apple Blossom’

Hippeastrum

Hippeastrum emerald’Emerald’

Hippeastrum 'Nagano'’Nagano’

exotic peacoc, pasadena,sweet n, charisma

Hippeastrum

HippeastrumHippeastrum vittatum

Hippeastrum

 

 

25 Odpowiedzi

  1. Krystyna
    | Odpowiedz

    Witam,od lat mam zwartnice, ale każdej jesieni mam ten sam problem, po prostu nie wszystkie zasychają.Od maja stoją na przykrytym dachem tarasie, przestaję je podlewać
    w sierpniu i trzymam je tam do późnej jesieni,aktualnie jest listopad a Hipperastrum Aphrodite jest dalej zielona,podobnie Temptation.W zeszłym roku wniosłam je do domu, liście zaschły dopiero w styczniu /stały w chłodnym miejscu 12- 15 stopni/.Czy można ściąć liście gdy są zielone? Bardzo proszę o radę , pozdrawiam.

  2. Elżbieta
    | Odpowiedz

    Dziekuje za obfitość informacji
    Jest październik, zamierzam posadzić cebulki z nadzieja na kwiaty zimą.
    Zachęcona kolekcją może jeszcze dokupię nowe.
    Pozdrawiam ela

  3. Magda
    | Odpowiedz

    Cebulki mozna trzymac w lodowce zeby wprowadzic je w stan spoczynku a potem wyciagnac na drugie kwitniecie w roku

  4. Kasia
    | Odpowiedz

    A co z łodygą po zebraniu nasion?
    Uciąć i tuczyć, czy pozwolić jej uschnąć i tuczyć…?
    Czy może jeszcze inny scenariusz?

  5. Celina
    | Odpowiedz

    Dzień dobry, przychodzę z pytaniem, kiedy należy ciąć zwartnice na bukiet?

  6. Jolanta
    | Odpowiedz

    Świetny wpis. I przepiękne zdjęcia. Czytałam i oglądałam z ogromną przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie.

  7. Monika
    | Odpowiedz

    Przepiękna kolekcja. Pod wpływem Pani artykułu też się wciągnęłam w hipeastrum. Od lat miałam cebule po Babci, kwitnące na czerwono. W zeszłym roku poszalałam i teraz mam ponad 20 odmian. I problem, bo o ile w pierwszym roku zakwitły prawie wszystkie, to w tym roku na razie tylko 8. Przeszły okres spoczynku, od końca sierpnia w garażu, w ziemi bez podlewania. Od listopada sadziłam po trzy co tydzień, za Pani radą, żeby dłużej się cieszyć kwiatami 😊. Większość ma tylko liście, owszem duże, zdrowe, ale kwiatów nie ma niestety. Czy będą później, czy zrobiły sobie przerwę? Dodam, że w zeszłym roku miały po dwa kwiaty i mimo nawożenia sporo „schudły”. Pozdrawiam serdecznie, Monika.

    • admin
      | Odpowiedz

      Zwykle tak jest, że kupowane cebule są silnie podpędzone do kwitnienia i rzeczywiście obficie kwitną, ale tylko od razu po zakupie. Tracą przy tym dużo siły i cebule muszą się zbierać jakiś czas, żeby ponownie zakwitły. U mnie też się zdarzało, że nie kwitły w następnym roku po zakupie i obfitym kwitnieniu. Mimo nawożenia cebule nie powiększały się. Niektóre doszły do siebie po dwóch latach i zakwitły, inne stały w miejscu dłużej. Trzeba dać im czas, żeby nabrały siły. Pozdrawiam i życzę pięknych kwiatów.

  8. Barbara
    | Odpowiedz

    Dzień dobry,odziedziczyłam zwartnicę po mamusi,ona je uwielbiała ,to była jej chlubą.Pieknie mi zakwitła ,ale teraz nie wiem co robić aby mi pięknie kwitła . Proszę o radę.Pozdrawiam

    • admin
      | Odpowiedz

      Piękna pamiątka! W tekście znajdzie Pani wszystkie wskazówki co należy zrobić po kwitnieniu. Proszę poczytać o uprawie i okresie spoczynku. Pozdrawiam.

  9. Magda
    | Odpowiedz

    Mam pytanie. Moje amarylisy wypuścili już pędy z kwoatostanem. Ile potrwa wypuszczenie kwiatka? Zastanawiam si3 czy przechować go jeszcze w chłodniejsze miejscu, czy już wstawić do domu na stół. Chce uzyskać kwiaty w okolicy świąt 👌 proszę o radę.

    • admin
      | Odpowiedz

      Przepraszam, zbyt późno odpowiadam na pytanie. Pewnie już po kwitnieniu.

  10. Beata
    | Odpowiedz

    Jest październik a na moich zwartnicach mnóstwo zielonych liści, wcale nie mają zamiaru zasychać.
    Co w takiej sytuacji zrobić?
    Proszę o poradę.
    Z góry dziękuję.

    • admin
      | Odpowiedz

      Najlepiej przestać podlewać i odstawić rośliny w chłodniejsze miejsce. Liście zbierają się powoli do spoczynku i muszą mieć do tego warunki. Czasem trwa to miesiąc.

  11. Gabi
    | Odpowiedz

    Co zrobić, gdy cebula w trakcie kwitnienia ewidentnie zaczyna się kurczyć i staje się „mniejsza” ??? Czy to znaczy, że zakończyła żywot ? czy jeszcze „przytyje” w czasie lata ?

  12. Dorota
    | Odpowiedz

    Przepiękne są te kwiatki, wzeszłym roku go nabyłam, doś długo mi kwitł ale jakiś czas tylko są same piękne liście czy musze czekać aż liście uschną i zostawić go w stan spoczynku, proszę o poradę bo nie wiem co robić .Dziękuję…

  13. Morgana
    | Odpowiedz

    Ciekawy temat, interesuje mnie szczególnie właśnie je zakupiłam.😃🌸
    I mam owe muszki😒
    Jak sobie z nimi radzić?
    Posypałam ziemię cynamonem.
    Nie chcę ich teraz przesadzać, aby nie uszkodzić pąków kwiatowych.
    Kocham kwiaty, zatem na Twojego bloga chętnie będę zaglądała😁
    Zapraszam także do mnie, jest i o kwiatach🌺🌼😊
    Pozdrawiam serdecznie🌷😃
    http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

  14. Mada
    | Odpowiedz

    Piękne kwiaty. Zauważyłam jednak błąd w tekście, cebula o średnicy 24/ 26 cm? Chyba w obwodzie tyle.

    • admin
      | Odpowiedz

      Oczywiście, że jest pomyłka. Bardziej z zakręcenia niż nieznajomości średnicy i obwodu 😉 Już poprawiam, dziękuję za czujność.

  15. Andrzej Hańca (ahan)
    | Odpowiedz

    Błąd rzeczowy. Przy średnicy 25 cm cebule byłyby wielkości piłki do koszykówki. Autorce najpewniej chodzi o obwód.
    Pozdrawiam

    • admin
      | Odpowiedz

      Oczywiście chodziło mi o obwód. Dziękuję za czujność i komentarz. Już poprawiłam błąd. Nie wynika z mojej niewiedzy, a raczej z zakręcenia 😉 To jest podobnie jak z tym, kiedy kobieta wskazuje na prawo, a mówi, że idzie w lewo 😉

  16. Magdalena Sikora-Lewandowska
    | Odpowiedz

    Przecuda!!!!!!

  17. Joanna Cieślak
    | Odpowiedz

    Ogromnie zazdroszczę – i ręki do kwiatów, i wiedzy na ich temat. Muszę do Ciebie częściej zaglądać, zwłaszcza, że za chwilę wiosna i na pewno będę chciała zazielenić otoczenie 😉

    • Bożka
      | Odpowiedz

      Dziękuję za odwiedziny! Zapraszam na wiosenne inspiracje. Z pewnością będzie coś ciekawego 🙂 Już teraz można kupić wiosnę do domu. W sklepach pojawiły się podpędzone hiacynty, krokusy, narcyzy itd. Można je zestawiać ze sobą i gotowe.

Zostaw Komentarz