with 9 komentarzy

  _MG_7780Marzenie o pluskającej wodzie w ogrodowym kąciku wypoczynkowym jest w zasięgu naszej ręki i nie jest trudne do spełnienia. Nawet na małej powierzchni można stworzyć atmosferę relaksu i ukoić nerwy szumem wody. Na rynku jest wiele gotowych produktów tego typu, jednak bywają dosyć drogie, albo po prostu trącą kiczem. Samodzielnie możemy wykonać taką ozdobę dużo taniej i co ważne, według własnego gustu i projektu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o walorach źródełka wodnego czy małej fontanny. Taka instalacja jest bardziej bezpieczna dla dzieci niż oczko wodne, zajmuje mało miejsca, poprawia mikroklimat i przyciąga do ogrodu owady i ptaki, które mogą napić się wody lub urządzić sobie kąpiel.
   

Potrzebne materiały

 • kastra budowlana 90L – koszt ok. 20 zł

_MG_6177

 • folia budowlana (np. dachowa) – można pominąć, ale moim zdaniem warto zrobić foliowy „kołnierz”, żeby do środka nie dostawała się ziemia –  koszt ok. 7 zł

_MG_7284
 • krata pomostowa (ilość sztuk adekwatna do wielkości kamienia), można zastąpić innym metalowym stelażem lub rusztem –  (u mnie koszt kraty 2 x 22 zł)

_MG_7287

 • pompka do oczka  wodnego o wydajności 1000-1500 l/h  – 80 zł -200 zł (u mnie koszt 80 zł)
 • wężyk do pompki _MG_7289

 

 • siatka zgrzewana metalowa lub plastikowa – koszt ok.14 zł
 • szpilki do przymocowania folii
 • kamień z nawierconym otworem – koszt indywidualny. Można użyć np. polnego kamienia z własnego ogrodu i samodzielnie wykonać w nim otwór lub kupić ciekawy okaz w firmie kamieniarskiej (użyłam poidła dla ptaków z czerwonego piaskowca – koszt 100 zł)
 • łupki, żwir lub otoczaki do zakrycia siatki – koszt i gust indywidualny
 • narzędzia:  łopata, poziomnica, nożyczki/obcęgi. Jeśli sami będziemy nawiercać wybrany kamień, to przyda nam się również wiertarka.
 
Koszt materiałów do wykonania mojego źródełka to ok. 280 zł.

Jak wykonać?

1. Kopiemy w wybranym wcześniej miejscu dół na głębokość kastry i trochę większy od jej średnicy.
_MG_6184
2. Umieszczamy w wykopanym dole kastrę i poziomujemy. Dla lepszej stabilizacji można wlać trochę wody, żeby pojemnik „osiadł” i dopiero poziomować, wypełniając przy tym wszystkie luki ziemią. Potem wodę wylać, nie wyciągając już pojemnika z ziemi.
_MG_6626

_MG_7283
3. Wykładamy pojemnik folią, dopasowując do jego wymiarów.  Gdy wlejemy wodę, folia „rozejdzie się” po pojemniku, więc użyjmy odpowiednio większej płachty.
_MG_7284
4. Wlewamy wodę, ustawiamy w pojemniku pompkę, robimy otwór w siatce na wężyk, a kabel od pompki wypuszczamy pod siatką. Na tym etapie warto sprawdzić działanie i moc pompki. Po nalaniu wody można już przymocować siatkę i folię szpilkami, z lekkim zapasem, żeby nie ulegała rozdarciu.
 _MG_7298
5. Na siatce ustawiamy kratę (ruszt metalowy). Krata nie powinna opierać się na brzegach miski, tylko na ziemi, najlepiej umieścić ją na bloczkach (np.betonowych) i wypoziomować.
_MG_7294
6. Na takiej konstrukcji ustawiamy przewiercony wcześniej kamień (tu dowolność wyboru) i przeciągamy przez niego wężyk, z którego będzie lała się woda. Kamień ustawić w takim miejscu, żeby w po uruchomieniu fontanny woda nie wylewała się poza brzegi zbiornika. Obcinamy folię lub nie – według uznania. Zależy od tego jak daleko i w jakim kształcie obsypiemy fontannę kamieniami.
_MG_7301
7. Maskujemy całą naszą instalację żwirem, otoczakami, pamiętając o doborze wielkości kamieni do oczek siatki. Kamienie nie powinny przesypywać się przez siatkę do miski z wodą.
 _MG_7311
8. Aranżujemy okolice fontanny. Ja posadziłam wokół  hosty, żurawki, tojeść rozesłaną i klon palmowy w odcieniu kamiennego poidła. Liście zamaskują niebawem kamienne brzegi i całość będzie wyglądać bardziej estetycznie.
_MG_7440
  Pamiętajmy o uzupełnianiu wody w zbiorniku, zwłaszcza w upalne dni oraz regularnym czyszczeniu filtra w pompie. Źródełko można uatrakcyjnić światłem. Montujemy wtedy lampę LED przy górnym otworze, co da nam efekt podświetlonego strumienia wody.

*Za pomoc w wykonaniu dziękuję mojemu kochanemu Mężowi*

Jeśli podoba Ci się ten wpis – pozostaw komentarz, polub go, udostępnij lub podaj dalej 🙂

9 Odpowiedzi

 1. Danuta
  | Odpowiedz

  Mega cudeńko 👍👍👍👍👍

 2. Artur
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, a co zimą – czy pompę trzeba wyjmować?

  • admin
   | Odpowiedz

   niestety tak, ja wyciągam i to jest chyba najgorsze ogniwo w tej całej konstrukcji

 3. Katarzyna Wojtyńska-Stahl
  | Odpowiedz

  Bożenko, doskonały pomysł, spróbuję to wykonać. P.S. Cudowny blog, właśnie go zaprenumerowałam. Serdeczności od Kasi 🙂

  • Kasiu, koniecznie pochwal się jak zrobisz źródełko. Może będziesz miała jakieś swoje spostrzeżenia i uwagi? Dziękuję za miłe słowo. Buziaki

 4. Kamila
  | Odpowiedz

  Wygląda na o wiele bardziej skomplikowana konstrukcję, niż jest w rzeczywistości

 5. Bozka PIOTROWSKA
  | Odpowiedz

  Cieszę się, że mogła się przydać.

 6. Anonimowy
  | Odpowiedz

  DZIĘKUJE BARDZO FAJNIE POKAZANA INSTRUKCJA

 7. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Super 🙂

Zostaw Komentarz