with 2 komentarze

 

Magnolia stellata

  Prawie każdy, kto zakłada ogród, marzy o posiadaniu magnolii. Trudno oprzeć się urokowi tych drzew i krzewów. Sadzi się je głównie ze względu na dekoracyjne kwiaty, które pojawiają się, zależnie od odmiany,  wiosną lub wczesnym latem.

W moim ogródku magnolia była jedną z pierwszych posadzonych roślin. Bardzo chciałam mieć różową Alexandrina albo Rustica Rubra , jednak przy 38m² musiałam wybić je sobie z głowy.  Wybór padł na Magnolia stellata, czyli Magnolię gwiaździstą. Chociaż każdej wiosny spoglądam z zachwytem na piękne, duże kwiaty większych odmian, wyboru nie żałuję. Jest to znakomita odmiana do małych ogrodów, na niewielkie rabaty i do przedogródków.

      W sprzyjających warunkach magnolia gwiaździsta dorasta do 2-3 metrów, ale rośnie dosyć wolno. W zależności od wiosennej aury, kwiaty pojawiają się już zwykle pod koniec marca. Jest to najwcześniej kwitnąca magnolia. W związku z tym istnieje ryzyko uszkodzenia pąków kwiatowych przymrozkami. Większy spadek temperatury poniżej 0°C powoduje brązowienie kwiatów, na szczęście całemu krzewowi nie powinien zaszkodzić. Krzew ten należy do mrozoodpornych, jednak młode egzemplarze należy okręcić na zimę agrowłókniną lub zabezpieczyć słomianym chochołem, a system korzeniowy wyściółkować grubą warstwą gałęzi iglastych lub kory.

Magnolia stellata

Magnolia stellata

  Okryte włochatymi łuskami pąki magnolii są atrakcyjne całą zimę. Pąki zawiązują się poprzedniej jesieni, a wiosną  z łusek uwalniają się śnieżnobiałe gwiazdkowate kwiaty o delikatnym zapachu.

 

Magnolia stellata

Magnolia stellata

 

  Magnolia stellata kwitnie przed rozwojem liści. Kwiaty są mniejsze niż u innych magnolii, ale jest ich więcej. Po zmierzchu krzew sprawia wrażenie jakby był obsypany białymi gwiazdkami, które widnieją w ciemności. Kwitnąca, pięknie prezentuje się na tle ciemnego zielonego żywopłotu. Zdarza się, że pod koniec lata ta magnolia zakwita ponownie.Jest to zwykle skąpe kwitnienie, ale i tak cieszy.

Magnolia stellata

Magnolia stellata

Magnolia stellata

  Korona jest rozłożysta, bez wyraźnego jednego pnia, pędy gęste i mocno rozgałęzione. Gałązki są kruche i łamliwe, dlatego drżę, gdy zimą moją sześcioletnią magnolię obsiada stado tłustych sikorek.

Magnolia stellata

Magnolia stellata

  Zanim posadzicie w ogrodzie magnolię, musicie rozważnie  wybrać dla niej miejsce, ponieważ nie znosi przesadzania. Dotyczy to każdej odmiany. Ma być to miejsce na wiele lat, więc warto dobrze się nad nim zastanowić.  Kupujemy krzewy najlepiej  w pojemnikach i oznaczone etykietą z nazwą odmiany i producenta. Pozwoli to uniknąć rozczarowań, pomyłek odmianowych i ewentualnej reklamacji.

Kupiliśmy wymarzony krzew, wyznaczyliśmy miejsce i co dalej?

  Wykopujemy dół dużo większy niż bryła korzeniowa, na dno wsypujemy przygotowane dla magnolii podłoże, najlepiej mieszankę ziemi kompostowej i kwaśnego torfu. Ustawiamy magnolię w przygotowanym dołku i obsypujemy resztą przygotowanej ziemi. Nie należy sadzić zbyt głęboko, najlepiej tak, jak rosła w pojemniku. Podczas sadzenia starajmy się nie uciskać mocno bryły korzeniowej, gdyż jest ona  krucha i istnieje ryzyko jej uszkodzenia. Nie stosujemy agrowłókniny ściółkującej! Po posadzeniu obficie podlewamy i nie dopuszczamy do przesychania podłoża.
Aby cieszyć się zdrową i obficie kwitnącą magnolią, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Większość problemów z nią wynika z naszych błędów uprawowych np. nieodpowiedniego podłoża, stanowiska czy nieumiejętnego podlewania. Jeśli zadbamy o jej potrzeby, okaże się, że nie jest taka kapryśna.

Wymagania:

  • stanowisko  słoneczne lub półcień, osłonięte od wiatru i ciepłe
  • gleba próchniczna, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6)
  • gleba równomiernie wilgotna, ale nie za mokrą. W upalne, suche dni podlewamy (szczególnie w okresie od maja do lipca).
  • gruba warstwa ściółki z torfu lub kory,  zabezpieczająca przed wysychaniem i zmianami temperatury
  • źle znosi przycinanie – usuwamy tylko martwe albo uszkodzone pędy
  • źle znosi przesadzanie – ze względu na kruchy i wrażliwy system korzeniowy
  • nawożenie –  od marca do połowy lipca nawozem do roślin lubiących lekko kwaśną glebę lub długodziałający, po tym czasie nie używamy już nawozów azotowych.
  • dobrze zastosować szczepienie mikoryzowe dla wrzosowatych

Magnolia stellata

Magnolia stellata

  Latem ozdobą magnolii są skórzaste, odwrotnie jajowate liście. Jesienią pięknie przebarwiają się początkowo na żółto, potem na brązowo.

 

Magnolia stellata

Magnolia stellata

Choroby i szkodniki

Magnolia ta jest dosyć odporna na choroby i szkodniki. Jednak zdarza się, że i ją coś dopadnie… Najczęstsze dolegliwości to:

  • chloroza – liście żółkną, nerwy liści zostają zielone. Powodem jest zbyt dużo wapnia w podłożu. Przede wszystkim należy przygotować odpowiednie podłoże przed sadzeniem, a jeśli nie możemy już cofnąć czasu – spróbujmy użyć preparatów zakwaszających glebę, nawozu z żelazem lub wyściółkować kwaśnym torfem i nie podlewać wodą z kranu.
  • choroby grzybowe  – objawy to deformacje i przebarwienia na liściach oraz widoczne skupiska grzybni  (oprysk odpowiednim fungicydem).
  • bakteryjna plamistość liści – objawy to drobne, czarne plamki na liściach, wokół których liście żółkną i deformują się, a pędy robią się czarne i obumierają. Zarażone pędy trzeba usunąć i spalić, a całą roślinę opryskiwać kilka razy np. Miedzianem 50WP
  • przędziorki  –  żerują na dolnej stronie liści nakłuwając je i wysysając soki (oprysk akarycydem)
  • mszyce -zwykle widoczne na wierzchołkach pędów i młodych liściach  (oprysk środkiem na mszyce)
  • myszy i nornice – przysypane korą i liśćmi okolice pnia są świetnym miejsce dla ich norek; mogą obgryzać nasadę pnia
  • usychanie – magnolia jest wrażliwa na przesuszanie podłoża, w upalne dni podlewamy ją najlepiej deszczówką
  • przenawożenie – jest bardzo wrażliwa na zasolenie podłoża, jeśli tak się stanie, to w połowie lata będą zamierać najstarsze liście i roślina będzie się osłabiać

 Rośliny do towarzystwa

  Magnolia nie lubi kopania w obrębie jej korzeni, dlatego najlepiej towarzyszące  rośliny sadzić od razu wraz z nią. Polecane są głównie rośliny cebulowe, które nie wymagają przesadzania ani wykopywania i które mają tendencję do samodzielnego rozprzestrzeniania się. Ja posadziłam pod magnolią krokusy i przebiśniegi. Można posadzić też pierwiosnki, ułudkę wiosenna, cebulicę, zawilec grecki lub ciemierniki. Ładnie wygląda samotnie na trawniku, jednak wtedy trzeba usunąć okrąg darni wokół pnia.

krokusy

pierwiosnki

przebiśniegi

  Właścicieli małych ogródków zachęcam do posadzenia tej odmiany magnolii. U mnie sprawdziła się znakomicie. Wystarczy spełnić jej zachcianki, które nie są aż tak wygórowane.

 

2 Odpowiedzi

  1. Bozka PIOTROWSKA
    | Odpowiedz

    Trawa i magnolia mają różne wymagania jeśli chodzi o ph gleby i nawożenie. Magnolia ma płytki system korzeniowy, więc tym bardziej będzie odczuwała "niezgodność charakterów" 😉 Przy takim systemie korzeniowym jest też skazana na wielką konkurencję z korzeniami darni jeśli chodzi o pobieranie wody. Dlatego uważam, że najlepszym sposobem jest krąg wokół pnia z warstwą ściółki z kory. Bluszcz jest bardziej korzystny niż darń trawy, ale jednak trochę blokuje dostawy wody. Jeśli ładnie rośnie Twoja magnolia, to najwidoczniej ten bluszcz jej nie przeszkadza i nie ma się czym martwić 🙂

  2. Tamaryszek
    | Odpowiedz

    Witaj! Dlaczego trzeba usunąć krąg darni wokół pnia? Co prawda moje magnolie nie rosną na trawniku, ale jedna ma ziemię pod sobą obrośniętą bluszczem. Czy to źle?

Zostaw Komentarz