with Brak komentarzy

  Miodówka bukszpanowa Psylla buxi to dość powszechny szkodnik żerujący na bukszpanach. I chociaż często występuje tam, gdzie rosną bukszpany, to na moich roślinach pojawił po raz pierwszy. W tym roku zaniedbałam wczesnowiosenny oprysk olejowy Promanalem, czego nieprzyjemne efekty mogę teraz „podziwiać”. Są to obok miseczników i mszyc także tytułowe miodówki.

Nie taka miodówka straszna.

 Spokojnie, nie jest to szkodnik morderca. W większości przypadków można sobie z nim poradzić bez większego uszczerbku na zdrowiu rośliny. Głównie powoduje deformację młodych liści i umniejsza walory estetyczne. Najlepsze warunki do rozwoju i corocznego występowania ma w nieprzycinanych bukszpanach.

 Miodówka bukszpanowa to pluskwiak równoskrzydły, który odżywia się sokami roślinnymi, a najsmaczniejsze są dla niego właśnie soki ze świeżych bukszpanowych liści. Rocznie występuje jedno pokolenie, więc działając w odpowiednim czasie  i odpowiednimi metodami możemy się go łatwo pozbyć. Jeśli nie całkowicie, to w zadowalającym nasze bukszpany procencie. Larwy zimują pod łuskami pąków, skąd wiosną atakują młode liście, Po kilku tygodniach rozwoju przekształcają się w dorosłe owady. Są one zielonkawo-żółte, mierzą ok. 4-5 mm i mają większe od tułowia, dachowate skrzydła.W lipcu miodówki bukszpanowe składają jaja w zewnętrzne łuski pąków i w tej postaci zimują.

 

Miodówka bukszpanowa
Miodówka bukszpanowa. Niedojrzałe stadium owada w maju.

Miodówka bukszpanowa

 

Objawy występowania :

  • Woskowe białe poskręcane „nitki” na młodych liściach.
  • Po potrząśnięciu krzewem sypie się z niego biały pyłek.
  • Charakterystyczne łyżeczkowate zwijanie się młodych liści przypominające główkę kapusty.
  • Młode zdeformowane liście pokryte są lepką spadzią, wydzielaną przez larwy. Spadź może być zasiedlana przez grzyby czarnej plamistości.
  • W lipcu dorosłe uskrzydlone owady pojawiają się w pobliżu młodych pędów bukszpanu.

 

 

Miodówka bukszpanowa
Biała woskowa wydzielina na bukszpanach
miodówka bukszpanowa
Biała woskowa wydzielina na bukszpanach
Miodówka bukszpanowa
Zwijanie się młodych liści w wyniku żerowania miodówki bukszpanowej

 

Zwalczanie:

  • Od października do kwietnia  – oprysk olejowy Promanalem, który powinien zniszczyć formy zimujące.
  • Skutecznym i ekologicznym sposobem jest systematyczne przycinanie bukszpanów. które ogranicza rozwój miodówki bukszpanowej. Usunięte zaatakowane pędy należy palić.
  • Po pojawieniu się nimf i dorosłych owadów wykonać oprysk środkiem owadobójczym
  • Naturalni wrogowie.

 

Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby na zwalczanie miodówki bukszpanowej – podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

Zostaw Komentarz