Hortensja bukietowa
Hydrangea paniculata
Hortensje bukietowe kwitną na pędach tegorocznych, więc śmiało można je ciąć bez obawy o brak kwitnienia. Robimy to wczesną wiosną przed rozwojem liści. Prawidłowe cięcie spowoduje zagęszczanie się krzewu i obfite kwitnienie. Młode krzewy tniemy nisko, na wysokość 2 – 3 pąków, starsze do ok. 1/3 wysokości. Usuwamy też wszystkie słabe pędy. Wysokość cięcia zależy również od tego, w jaki sposób chcemy prowadzić nasze hortensje. Jeśli mają być zwartym i gęstym krzewem już od dołu, to cięcie powinno być wykonane nisko i radykalne. Hortensje bukietowe można prowadzić także w formie piennej – wtedy prowadzimy jeden pęd (przez ok. trzy lata), a po osiągnięciu docelowej wysokości przycinamy go w celu formowania „korony”.
Z uciętych gałązek można przygotować sadzonki zdrewniałe – patyki o długości ok. 25 cm, które powinny mieć przynajmniej dwa oczka. Te sadzonki można ukorzenić w wodzie z dodatkiem odrobiny węgla drzewnego lub od razu w ziemi. Pamiętajmy o etykietach z nazwą odmiany, bo patyczki łatwo pomylić.
Hortensja ogrodowa
Hydrangea macrophylla
Podsumowując:
Przycinamy hortensje bukietowe i drzewiaste, natomiast u ogrodowych usuwamy tylko suche kwiatostany. Teraz jest dobry czas na ten zabieg, więc sekatory w dłoń i do cięcia!
Zostaw Komentarz