with Brak komentarzy
  Przycinanie hortensji sprawia początkującym ogrodnikom wiele problemów. W zależności od gatunku musimy je różnie potraktować i czasem nie można się połapać które ciąć, a które zostawić w spokoju. Cięcie wpływa na ich kwitnienie, więc dobrze wiedzieć jakie hortensje mamy w ogrodzie. Polecam zapisywanie sadzonych gatunków i odmian. Potem wystarczy zapamiętać które z nich wymagają przycinania i wszystko staje się proste.
 Hortensje przycinamy po ustaniu mrozów, wczesną wiosną. Zależy to oczywiście od warunków pogodowych, ale zwykle jest to
  marzec. Przycinamy tylko hortensje bukietowe i drzewiaste, natomiast hortensje ogrodowe pozostawiamy bez cięcia. Nie tnie się także hortensji pnących.

Hortensja bukietowa 

Hydrangea paniculata

Hortensja bukietowa 'Limelight'

 

  Hortensje bukietowe kwitną na pędach tegorocznych, więc śmiało można je ciąć bez obawy o brak kwitnienia. Robimy to wczesną wiosną przed rozwojem liści. Prawidłowe cięcie spowoduje zagęszczanie się krzewu i obfite kwitnienie. Młode krzewy tniemy nisko, na wysokość 2 – 3 pąków, starsze do ok. 1/3 wysokości. Usuwamy też wszystkie słabe pędy. Wysokość cięcia zależy również od tego, w jaki sposób chcemy prowadzić nasze hortensje. Jeśli mają być zwartym i gęstym krzewem już od dołu, to cięcie powinno być wykonane nisko i radykalne. Hortensje bukietowe można prowadzić także w formie piennej – wtedy prowadzimy jeden pęd (przez ok. trzy lata), a po osiągnięciu docelowej wysokości przycinamy go w celu formowania „korony”.

hortensja bukietowa

hortensja bukietowa

 

 

Z  uciętych gałązek można przygotować sadzonki zdrewniałe – patyki o długości ok. 25 cm, które powinny mieć przynajmniej dwa oczka. Te sadzonki można ukorzenić w wodzie z dodatkiem odrobiny węgla drzewnego lub od razu w ziemi. Pamiętajmy o etykietach z nazwą odmiany, bo patyczki łatwo pomylić.

hortensja bukietowa przycinanie

hortensja bukietowa przycinanie

Hortensja ogrodowa

 Hydrangea macrophylla

Hortensja ogrodowa
  Hortensje ogrodowe kwitną na pędach zeszłorocznych, więc ich przycięcie spowoduje brak kwitnienia. Ograniczamy się tylko do usunięcia przekwitłych kwiatostanów i jeśli to konieczne – do usunięcia chorych, martwych lub połamanych pędów. Suche kwiatostany ucinamy nad pierwszym pąkiem liściowym. Przy tej czynności trzeba uważać, żeby nie uszkodzić rozwijających się pąków. Z cięciem martwych pędów można się wstrzymać nawet do maja, gdyż czasem suchy pęd wydaje liście znacznie później. Hortensję dębolistną, piłkowaną i kosmatą traktujemy tak jak ogrodową – tylko kosmetyka.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

 Podsumowując:

 Przycinamy hortensje bukietowe i drzewiaste, natomiast u ogrodowych usuwamy tylko suche kwiatostany. Teraz jest dobry czas na ten zabieg, więc sekatory w dłoń i do cięcia!

Zostaw Komentarz