Trend urban jungle wszedł z impetem do mieszkań i to głównie do mieszkań ludzi młodych. Wszedł i wchodzi nadal, bo miejska dżungla wciąż jest pożądana. Czy to chwilowa moda czy już styl życia? Zobaczymy. Dla mnie to powód do radości, bo ludzie zaczęli zauważać jak ważna jest zieleń, że tęsknią za nią i próbują się nią otaczać tworząc miejskie dżungle. W moim domu zawsze była „moda na kwiaty”, więc nagły powrót roślin doniczkowych nie wywrócił mi świata do góry nogami, ale jednak trochę podkręcił to zamiłowanie. Jakże się więc nie cieszyć z trendu urban jungle?
Czy urban jungle to chwilowa moda czy styl życia?
Wyobraź sobie, że codziennie rano budzisz się w dżungli. Otwierasz oczy i jesteś w tropikalnym wilgotnym lesie. Poranne promienie słoneczne przefiltrowane przez dziurawe liście monstery ogrzewają twoją twarz. W dodatku nie musisz wyjeżdżać na egzotyczne wakacje! Ba, nawet nie musisz wychodzić z łóżka, bo masz dżunglę na wyciągniecie ręki – we własnej sypialni.
Wstajesz, rozchylasz żywe firany z pnączy, odsłaniasz żaluzje z liści palm, przeciągasz się i marzysz o filiżance aromatycznej kawy, bo właściwie tylko ona jest ci do maksimum szczęścia potrzebna. Przedzierasz się więc przez zielony liściasty korytarz, gdzie z sufitu zwisają korzenie powietrzne filodendronów. Masz już dość zimy, więc pijesz kawę we własnej sukulenciarni – kaktusiarni. Tylko kilka kroków dzieli twoją kuchnię od gorącego Meksyku, który masz w salonie.
Poranny prysznic w towarzystwie paproci? Wieczorna relaksująca kąpiel pod liściem monstery? To nie muszą być tylko marzenia! Zrób sobie swoją prywatną miejską dżunglę w domu, tak jak zrobiło to już wielu miłośników roślin.Ostatnio rośliny domowe przeżywają renesans, zwłaszcza te uprawiane przez nasze mamy i babcie. Do łask wróciły trącące już myszką monstery, begonie, fikusy, pilee, filodendrony, paprocie czy sansewierie. W odstawkę natomiast poszły zamiokulkasy i falenopisy.
Mówisz, że nie masz pojęcia o kwiatach i potrafisz ususzyć nawet kaktusa? To nic! Nauczysz się! Zacznij od najłatwiejszych i najbardziej odpornych roślin, poczytaj o nich i dowiedz się, czego potrzebują. Urządź dom w stylu urban jungle, pobaw się aranżacją, kolekcjonuj fajne doniczki i dołącz do globalnej społeczności zwariowanych na punkcie zieleni pasjonatów. Dziel się swoimi doświadczeniami, sadzonkami, pokaż co masz na parapecie i jak to coś rośnie. A jak nie masz ochoty na social medialny ekshibicjonizm, to po prostu delektuj się swoimi roślinkami w domowym zaciszu miejskiej dżungli.
#urbanjunglebloggers
Wstępem do stylu miejskiej dżungli był styl botaniczny, który gościł we wnętrzach już kilka lat temu i gości nadal w nieco zmienionej formie. A największą robotę w promowaniu życia z roślinami i stylu urban jungle wykonali internauci i blogerzy przy pomocy kanałów social media i swoich blogów.
Wszystko zaczęło się w 2013 roku od zwykłej pogaduszki w paryskiej kawiarence. Dwoje przyjaciół i blogerów – Igor i Judith – zafascynowanych zielenią we wnętrzach wpadło na pomysł, aby na swoich blogach poruszać raz w miesiącu jakiś temat właśnie z nią związany. Poprosili też innych blogerów o przyłączenie się do tej akcji. Co miesiąc zbierali blogowe wpisy, które były odpowiedzią i interpretacją wymyślonych przez Igora i Judith tematów, następnie publikowali je na stronie raczkującej społeczności Urban Jungle Bloggers.
Tematyka była roślinno – wnętrzarsko – lifestylowa. Blogerzy mieli na przykład opisać, sfotografować i pokazać swój zielony balkon lub parapet; zieleń w kawiarniach, sklepach i restauracjach; kreatywne doniczki; podlewanie roślin; rośliny w miejscu pracy; kolekcję roślin na półkach; zieloną sypialnię; świąteczne dekoracje z roślinami; rośliny i kawę; wiszące donice i kwietniki lub prezent roślinny dla przyjaciela. Trochę tego wypisałam, ale chciałam Wam przybliżyć klimat comiesięcznych działań.
Projekt Urban Jungle okazał się strzałem w dziesiątkę i z miesiąca na miesiąc przyłączali się do niego nowi ludzie, pokazując swoje parapety, roślinne stylizacje we wnętrzach i życie z roślinami. Myślisz, że to nudne? Interpretacja takich tematów to świetna i kreatywna zabawa. Każdy, kto publikuje w sieci wie, że czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby twoje dzieło chwyciło za serce.
Zresztą odwiedź profil @urbanjunglebloggers albo wejdź na stronę społeczności i zobacz, co niektórzy ludzie tam wyprawiają. To już nie tylko portrety roślin i stylizacje na miejską dżunglę, ale również selfie z ulubioną rośliną, ułożony z precyzją roślinny flat lay, codzienne rytuały w otoczeniu zieleni czy wyjątkowe chwile podane w pięknej roślinnej oprawie. I nie chodzi tylko o chwalenie się swoimi pomysłami i kreatywnością, pięknymi mieszkaniami albo tym, że jestem hipsterem, mam kwiatka i luz. Chodzi o zarażanie wirusem miejskiej dżungli, dzielenie się pasją i poznawanie nowych, zakręconych na zielono wariatów.
Urban Jungle – idea miejskiej dżungli
Urban Jungle to idea życia z roślinami. W domu, w pracy, w pomieszczeniach użyteczności publicznej, w sklepach, restauracjach i kawiarniach. To stylizacja i dekorowanie wnętrz w stylu miejskiej dżungli, ale też zwrócenie uwagi na korzystny wpływ roślin na nasze samopoczucie, na nietuzinkowe doznania estetyczne i w końcu na nasze zdrowie. Misją Urban Jungle jest dzielenie się miłością do roślin i zarażanie nią innych.
Pomysł na rośliny we wnętrzach nie był żadnym odkryciem, bo człowiek uprawiał rośliny w domu już od wypraw Kolumba, a nawet i wcześniej. Wiele osób na całym świecie zalewa internet podobnymi treściami. Jeszcze więcej jara się swoimi roślinami, nie pokazując tego nikomu lub ekscytuje się w kameralnym gronie regionalnych zapaleńców. Powiesz: odgrzewane kotlety 😉 Jednak Igor i Judith pociągnęli akcje Urban Jungle na tyle skutecznie, że trzy lata później dołączyło do nich 1200 blogerów i entuzjastów miejskiej dżungli z całego świata. Dziś globalna zielona społeczność Urban Jungle Bloggers na samym Instagramie ma prawie 550 tysięcy obserwujących, a hasztag #urbanjunglebloggers użyty był prawie 400 000 razy.
Skala i szybkość z jaką trend urban jungle rozszedł się po świecie pokazały, że to był świetny moment i dobrze zorganizowany ruch. W dodatku prawdziwy i szczery. To musiała być pasja, bo bez niej nie dałoby się zarazić tak dużej społeczności wirusem miejskiej dżungli. Projekt w stu procentach się udał, skoro takie rzesze ciągną do Urban Jungle i wdrażają go w życie, tworząc piękne zielone wnętrza.
#urbanjungle i #warsawjungle
Społeczność Urban Jungle stale się rozwija, a hashtag #urbanjungle na Instagramie błyskawicznie stał się jednym z najpopularniejszych hashtagów do oznaczania postów związanych z roślinami domowymi. W chwili pisania tego postu instagramowy licznik hasztagów nabił go ponad 900 000 razy. Sama go używam do oznaczania zdjęć mojej maleńkiej domowej dżungli. Jeśli więc jesteś użytkownikiem IG, to pod tym krzyżykiem znajdziesz mnóstwo inspiracji w stylu miejskiej dżungli z całego świata.
Trend miejskiej dżungli dotarł też z czasem do Polski i my w końcu dorobiliśmy się naszego regionalnego hasztagu #warsawjungle. Stało się to za sprawą Beaty i Remka z Warszawy, którzy pokazują swoje życie w miejskiej dżungli i wkręcają w ten styl innych mieszkańców stolicy. Sporo obserwujących zgromadziła też Sylwia @sylplants, której profil jest pełen ciekawych roślin i inspiracji. Ostatnio zaraziła mnie osłonkami Fat lava z lat 60-tych. Jestem w nich zakochana, a nie mam jeszcze ani jednej. Tak! Urban Jungle wciąga. Teraz, oprócz polowania na nowe roślin, będę poszukiwać wymarzonych osłonek.
Książka „Urban Jungle – Living and Styling with Plants”
Namacalnym efektem działania społeczności Urban Jungle Bloggers jest książka wydana w 2016 roku. Napisana przez założycieli Urban Jungle przy współpracy z osiemnastoma blogerami z różnych krajów, którzy użyczyli swoich fotografii do tej publikacji. Są tu też 3 fotografie z Polski. Jak się nie trudno domyślić, jest to książka o życiu z roślinami, stylu miejskiej dżungli i wnętrzach w klimacie urban jungle. Mam ją właśnie obok siebie i polecam 🙂
Znajdziesz w niej mnóstwo inspiracji i wnętrz w stylu urban jungle, portretów topowych roślin dżungli miejskiej, porad dotyczących ich pielęgnacji i pomysłów na samodzielne wykonanie ozdób, kwietników i stylizacji roślinnych. Odwiedzisz pięć europejskich zielonych domów, w których mieszkańcy zaaranżowali w indywidualny sposób miejska dżunglę.
Książka jest bardzo ładnie wydana i można ją kupić np. na naszym serwisie aukcyjnym albo w dobrych księgarniach. Kosztuje trochę ponad stówę, więc tania nie jest, ale za to jaka instafriendly! Bo oczywiście z nią także wypada sobie zrobić zdjęcie, koniecznie w otoczeniu własnej dżungli, a potem wrzucić na IG oznaczone odpowiednim hasztagiem. Wiecie jakim, prawda?
Daj się zarazić pasją i zrób sobie prywatną miejską dżunglę!
Możesz obruszać się, że wszyscy zachwycają się dżunglą, a przecież tak naprawdę to nic nowego. Możesz marudzić, że wszelkie tego typu akcje Cię denerwują i w ramach protestu nie przyłączysz się. Możesz mieć przesyt monsterami, gadaniem o trendach, trendsetterach, modach i nibynowinkach. Ja też tak mam i rozumiem, często staje okoniem i robię po swojemu, wbrew modzie i trendom. Bo podoba mi się coś mojego, bo to nie mój klimat i zupełnie do mnie nie pasuje. Też z przymrużeniem oka traktuję te zabawy w hasztagi i instagramy, ale jednak fajnie jest podzielić się pasją z innymi.
Szał na miejską dżungle akurat idzie ze mną w parze i jest dobry dla człowieka. A jak się odpoczywa przy roślinach! Spróbuj! Nie musisz od razu robić wielkiej dżungli, zacznij od trzech zielistek albo kaktusa. Nie musisz też robić dżungli na pokaz, latać z aparatem i co chwila wrzucać do netu zdjęcie każdego nowego listka. Możesz zrobić ją tylko dla siebie, zazielenić swoje otoczenie, gadać z roślinami, czytać książki pod palmą, spać wśród paproci, jeść śniadanie z „językiem teściowej”, ukłuć się od czasu do czasu kaktusem, żeby pamietać, że żyjesz.
31 Odpowiedzi
Tamaryszek
Dobrze, że zajrzałam, muszę koniecznie przesłać link do Ciebie swoim dzieciakom. Starają się zazielenić mieszkanie.
Zuzanna Tokajuk
piękne, jednak ja nie mam ręki do roślin 🙂
Bożka z Zielonej bombonierki
może się skusisz chociaż na jakiegoś kaktusa 😉
Weronika
Uwielbiam kwiaty, jednak one mnie średnio. Głównie z tego względu, że jestem wiecznie zajęta, przez co zdarza mi się czasem o nich zapomnieć. Dlatego też ostatnio na moim blogu pojawił się wpis o roślinach dla zabieganych ludzi (czyli odpornych na kiepskich właścicieli) 😀
Bożka z Zielonej bombonierki
A wiesz, że czytałam ten post 🙂 Idealne propozycje!
SzydelkoweCUDAsie
Wprawdzie kocham kwiaty i jest tylko jeden rodzaj, którego nie potrafię „utrzymać” i mam paprotkę wiszącą nad fotelem i próbuję wyhodować palmę koło kanapy, to jednak aż tyle kwiatów, to chętnie bym zobaczyła, ale u kogoś – najbardziej bałabym się, ze jakiś szkodnik się wkradnie i wszystko zniszczy 🙁
Bożka z Zielonej bombonierki
Małymi kroczkami i jestem pewna, że powiększysz kolekcję roślin 🙂 A czego nie potrafisz utrzymać, co jest takie problematyczne?
Magdalena Michalak
Bardzo ciekawy projekt, bardzo ciekawy pomysł 🙂 We Wrocławiu jest coraz więcej takich miejsc, w których pojawia się zieleń pośrodku zabudowań. W domu byłoby mi ciężko wprowadzić to w życie, ponieważ nie mam ręki do kwiatów 🙂 Choć myślę, że z czasem się to zmieni 🙂
Bożka z Zielonej bombonierki
Nie wierzę w „brak ręki do kwiatów” ;), dlatego zachęcam przynajmniej do tych najłatwiejszych roślin. Spróbuj z sukulentami!
Anna Kozakiewicz
WOW,mega
Natalia / zadbanazawodowo.pl
Nie mam nic przeciwko takiemu trendowi 🙂 Tym bardziej, gdy obserwuję w Krakowie stale przekraczający normy poziom smogu!
balkanyrudej
Żebym to ja miała serce do roślin, to by było dobrze 😉 Niestety nawet kaktusa udało mi się ususzyć. Więc dżungla mi nie grozi. 😉
Bożka z Zielonej bombonierki
Zawsze się zastanawiam jak można ususzyć kaktusa, haha! Ja swoich nie podlewałam w zimie przez 2 miesiące i żyją. Gratulacje, haha! Kup następnego, proszę 🙂
Rykoszetka o życiu w mieście
Myślę, że ogólnie w porównaniu do przeciętnego domu w moim jest całkiem sporo roślin, ale kiedy patrzę na te zdjęcia, to wydaje mi się, że to pikuś 😀 Większość moich roślin to sukulenty, ostatnio dorobiłam się dwóch monster i już widzę, że wymagają o wiele więcej mojej uwagi. A co dopiero cała taka dżungla :O
Bożka z Zielonej bombonierki
Życie z sukulentami jest całkiem przyjemne, bo nie trzeba non stop o nie dbać 😉 A monstery też nie są aż tak bardzo wymagające, nabierzesz wprawy! Poza tym nie trzeba od razu wzorować się na zdjęciach, tylko zrobić dżunglę po swojemu. Nawet półka z np. 5 roślinami wystarczy, jeśli takie masz warunki i mało czasu.
Rykoszetka o życiu w mieście
Niby nie trzeba aż tyle o nie dbać, ale kiedy zaczęłam bawić się w ukorzenianie itd, to codziennie patrzę, jak rosną 😀 Przy monsterach dochodzi u mnie przecieranie liści do kilka dni, dosyć mocno się u mnie kurzy. Ale od dwóch dni mam też zioła w doniczkach, tutaj to już trzeba praktycznie codziennie podlewać 😀
Bożka z Zielonej bombonierki
Toż to sama przyjemność! Można się zrelaksować przy czyszczeniu monstery 😉
Rykoszetka o życiu w mieście
Tak o tym nie myślałam, ale racja! 😀
Halina Czubała
Super dobór zdjęć i inspiracji! Patrzę na mój mały, zielony parapet i malutką monsterę w kącie…. I marzę o tym, żeby to była kiedyś taka wspaniała dżungla! Ach! ?
Bożka z Zielonej bombonierki
Od parapetu się zaczyna 😉 A monstera, gdy urośnie, to zadba o dżunglowy wygląd pokoju. Czasem wystarczy tylko ona do stworzenia klimatu.
Jankosia
Mi się ten trend nie podoba, bo wywołuje we mnie wyrzuty sumienia, że ja takim zasuszaczem jestem ? Roślin kupuję od groma, ale ile z nich przetrwa tzw. porę suchą? To u mnie ten okres od wiosny do jesieni, kiedy z ogrodu nie wychodzę. Wiem jedno, te rośliny które przetrwają ze mną, przetrwają u każdego ?
Bożka z Zielonej bombonierki
Jankosia, a ja pamiętam twojego mega włochatego siwego dziadka. Cefalocereus mu jest, nie? Może w tym kierunku idź, bo ten starzec jest przepiękny i daje z Tobą radę jak widać 😉
Anna Gacka Home&Life Coach
Taka ilość roślin w domu zdecydowanie nie jest dla mnie 😀 Pojedyncze egzemplarze jakoś ze mną wytrzymują, ale i tak najbardziej lubię cięte kwiaty.
Bożka z Zielonej bombonierki
Kwiaty cięte też są rewelacyjne, chociaż ja mam jakoś odwrotnie, zawsze mi wazony przeszkadzają a doniczki nie 😉 Poza tym to są już mega wypasione inspiracje, zawsze można skroić minidżunglę tylko na parapecie 🙂
Klaudia | The Busy Edit
Wow, to nawet jest o tym książka :O mi się szalenie podobają monstery i oprócz niej, chciałabym w moim mieszkaniu mieć sporo sukulentów i kaktusów. Wydaje mi się na razie, że to jedyne roślinki, które przy mnie nie umrą 😀
Bożka z Zielonej bombonierki
No to super! Idealne towarzystwo i mało wymagające. Nie czekaj, tylko wprowadzaj je do mieszkania 😉
Danuta Brzezińska
Ja mam dzungle w domu od zawsze, bez względu na modę. Lubie zieleń. Zdjecia są piekne i może zainspirują wiele osób by otoczyły sie w domu zielenia.
Bożka z Zielonej bombonierki
Bratnia dusza <3 Pokaż chociaż kilka roślinek 🙂
Danuta Brzezińska
Ok. Zrobie przy okazji:-)
Monika Zawiślak - GreenEye
Ach te mody i trendy… Ta akurat całkiem pożyteczna i taka fotogeniczna 😉 Raczej nie dla mnie. 20 lat temu kiedy mieszkałam jeszcze z rodzicami mieliśmy taka dżunglę w mieszkaniu. Pamiętam ile było z tym zachodu i jaki kłopot kiedy chciało się na dłużej wyjechać np. na urlop. Artykuły świetny, zresztą jak zawsze! Pozdrawiam
Monika z Buszując w ogrodzie.
Bożka z Zielonej bombonierki
Rzeczywiście, jeśli chodzi o wyjazdy to może być trochę kłopotliwe, ale teraz jest wiele wspomagaczy – automatyczne konewki, nawadniacze zdalnie sterowane, w końcu sąsiadkę też można poprosić 😉 Patrząc w ten sposób nie zdecydujemy się na nic, na psa, kota czy wspomniane roślinki. Nigdy nie obejdzie się bez jakichś wyrzeczeń. Dzięki za miłe słowa i pozdrawiam ciepło 🙂